Fontys studenten uit de Caribbean

Afbeelding

Fontys studenten uit de Caribbean hebben ondernemers veel te bieden.

Jaarlijks schrijven zich ongeveer 135 studenten uit de Caribbean (Suriname, Aruba, Curaçao, Sint Maarten, Bonaire, Saba en Sint Eustatius) zich in voor een studie bij Fontys. Studenten die met heel veel verwachtingen en met groot enthousiasme beginnen aan een nieuw hoofdstuk in hun leven. Maar wat blijkt, al snel stuiten de studenten in Nederland op allerlei problemen en ervaren dagelijks waarom Nederland ook het ‘koude kikkerlandje’ wordt genoemd. Met als gevolg dat er onder deze groep studenten al snel studievertraging oploopt of zelfs voortijdige hun studie staken. En dat is precies niet de bedoeling. Zonde van het onbenutte eigen talent, de gemiste kans voor werkgevers, en een domper op het gekoesterde avontuur bij Fontys en daarbuiten.

Studiekeuze- en loopbaancoach Leoni Holleman is daarom een van de aanjagers van de Fontys Caribbean Connection (zie kader). Een initiatief dat studenten uit het Caribisch gebied een warm welkom en betere begeleiding biedt. Via onboardingprogramma’s, taalondersteuning, peer-begeleiding en workshops voor docenten bevordert Caribbean Connection inclusie, welzijn en studiesucces, met oog voor culturele verschillen en sociale verbinding.

Erkend probleem

Maar het speelt niet alleen binnen Fontys. Het is een probleem dat ook op nationaal niveau wordt erkend en heeft geleid tot de Strategic Education Alliance, een breed samenwerkingsprogramma tussen overheids- en onderwijspartijen van de vier landen binnen het koninkrijk. Namens Fontys is Leoni Holleman ook hierbij nauw betrokken. “Dit is namelijk echt een groep studenten die extra aandacht verdient. Het zijn talentvolle jongeren die bereid zijn om er alles aan te doen om te slagen. Maar omdat ze vaak op allerlei fronten tegen grenzen aanlopen, slagen ze niet. Er komt gewoon heel veel op ze af, het studieprogramma en studieomgeving is nieuw, maar ook het leven in Nederland is anders.”, weet Leoni. Daarnaast zijn er ook allerlei praktische zaken te regelen, zoals het aanvragen van studiefinanciering, het vinden van woonruimte, het afsluiten van een zorgverzekering. “Wij willen ze daar heel graag bij helpen, maar daarnaast ook een warm bad bieden, zodat ze zich ver weg van huis toch thuis gaan voelen.”

Cultuurshock

Want is er natuurlijk ook gewoon sprake van een enorme cultuurshock. Het leven op de eilanden is niet te vergelijken met het leven hier. Het weer is om te beginnen compleet anders. Eetgewoonten verschillen, hier gaan om zes uur de gordijnen dicht. Je moet een afspraak maken als je ergens op bezoek wilt gaan, mee-eten is niet vanzelfsprekend. Om maar wat zaken te benoemen. Daarnaast is er zeker ook sprake van taalverschillen. Hoewel in ons hele koninkrijk Nederlands wordt gesproken en ook op de middelbare school wordt onderwezen, spreken de jongeren toch vaak een andere taal als Papiaments, op de ABC-eilanden of Sranan Tongo in Suriname. Dat zorgt vaak voor een taalachterstand waar niemand aandacht voor heeft, omdat we ervan uitgaan dat wanneer studenten inschrijven op een Nederlandstalige opleiding ze ook aan alle starterskwalificaties voldoen. Op papier klopt dat, maar in de praktijk is er regelmatig extra aandacht nodig.”

Diverse Initiatieven

– Een thuis weg van huis voor Caribische studenten bij Fontys: Connection.Fontys Caribbean Connection

– Lectoraat Leren Floreren: Leren Floreren | Fontys

– De plek voor studenten met ondersteuningsvragen: Fontys Helpt | Fontys

– Fontys for Society event 2025 | Aftermovie: https://youtu.be/maKhCn5EndI

– Uit de tekst: Strategic Education Alliance: Strategic Education Alliance (SEA) | Caribisch gebied & Nederland

Studentenwelzijn belangrijk

Dat maakt de jongeren logischerwijs heel onzeker en het gaat ten koste van hun welzijn. En uiteindelijk kan dat van negatieve invloed zijn op de studieresultaten en vice versa”, vult collega Sander Waulthers aan. Sander is Consultant studentcoaching en welzijn bij Fontys Studentenvoorzieningen. Vanuit zijn rol ziet hij het als zijn taak om het welzijn van Fontys-studenten in het algemeen te bevorderen, zodat ze hun talenten kunnen ontwikkelen, maar ook als mens kunnen floreren. “Floreren betekent goed, gezond en gelukkig functioneren in studie, werk en leven. Met het lectoraat ‘Leren Floreren’ en ‘Fontys Helpt’ ondersteunen we daar op een professionele wijze in.”

Rol van bedrijfsleven

Een leven dat uiteindelijk ook voor een groot deel wordt bepaald door de omgeving waar ze gaan werken. Sander: “Fontys richt zich op het opleiden van studenten tot wendbare, veerkrachtige professionals die kunnen bijdragen aan een duurzame, inclusieve en vitale samenleving. Daar profiteren werkgevers natuurlijk ook van. Daarom zoeken we ook voortdurend de dialoog met de ondernemers. Door nu al te investeren in deze doelgroep heb je een streepje voor op de steeds krapper wordende arbeidsmarkt en vergroot je de kans dat een gemotiveerde medewerker met kennis van zaken voor jou kiest.”

Leoni: “En dat geldt zeker voor de studenten uit de Caribbean. Ze zijn talentvol, vaak meertalig en hebben een sterke gemeenschapszin. En het zijn ook gewoon jonge mensen die hun vertrouwde omgeving hebben verlaten met als doel te slagen in de wereld en in het bijzonder in Nederland. Dus moeten ze wel daarin ondersteund worden. Dat doen wij vanuit Fontys, maar ik wil ook het bedrijfsleven oproepen om zich bij ons aan te sluiten. Misschien zijn er binnen het bedrijf wel mensen werkzaam met dezelfde achtergrond of kennen ze collega’s of medewerkers die iets kunnen betekenen. Dat kan financieel zijn, veel studenten en hun families moeten alles aan de kant zetten om de reis naar Nederland te bekostigen, maar ook op andere vlakken kunnen we hulp gebruiken, bijvoorbeeld in coaching of begeleiding. En laten we beginnen met ‘simpelweg’ te verbinden.”

Een community als familie

Shane, tweedejaars student en afkomstig uit Aruba, was een van de studenten die de start in Nederland en in het bijzonder bij Fontys als zwaar heeft ervaren. Niet alleen het regelen van allerlei zaken was moeilijk. Ook voelde hij zich in het begin enorm eenzaam. Hij nam daarom het initiatief tot een community: Fontys Caribbean Connection. “Ik ben voorlichting gaan geven aan studenten uit het Caribisch gebied. Eerst online en vervolgens steeds uitgebreider. Het is uitgegroeid tot een Caribische introweek, zodat Caribische studenten rustig kunnen ‘landen’. En ook daarna blijven we, samen met Fontys, verbinden.”

Contactinformatie

Fontys Hogeschool
Rachelsmolen 1
5612 MA Eindhoven
Nederland

+31 (0)88-5077200info@fontys.nlwww.fontys.nl

Contactpersoon

Monique van Laar
m.vanlaar@fontys.nl

Author avatar

27 oktober 2025
Gepubliceerd door: Rob Verdijk

Rob Verdijk is eigenaar van In Business Network