Van datacoach naar Brabantcoach

Afbeelding

Succesvolle, kosteloze begeleiding bij databeheer en digitalisering nu ook beschikbaar voor andere thema’s zoals arbeidsproductiviteit en circulair ondernemen.

In 2021 startten verschillende Datacoaches, verdeeld over de provincie Noord-Brabant, met het kosteloos begeleiden van ondernemers bij digitalisering en het toepassen van AI. En met succes! Tevreden ondernemers gingen stap voor stap, planmatig aan de slag met innovatie in hun eigen organisatie. Maar: er ontstonden meteen ook vragen op andere gebieden, zoals op de thema’s arbeidsproductiviteit en circulariteit. De Provincie Noord-Brabant besloot om het project uit te breiden. Zo werd de Datacoach, Brabantcoach. Ervaren coaches Wim Renders en Richard van Alphen vertellen over de succesvolle aanpak.

“Ik ben al vanaf het begin aan de slag als Data Coach in West-Brabant’, vertelt Richard van Alphen. “Mijn uitgebreide netwerk in deze regio is een goede basis om bij ondernemers aan tafel te komen. Ondernemers kennen mij al en dat schept vertrouwen. Als Data Coach ga ik het goede gesprek aan met ondernemers die ‘iets willen’ met digitalisering en AI. Ik stel vragen als ‘hoe manage je jouw processen?’, ‘Hoe ga je om met data?’ en ‘Waar zie je knelpunten?’. Transities zoals digitalisering, data en AI gaan supersnel. We kunnen er niet meer omheen. Maar ondernemers hebben vaak geen idee waar te beginnen. En daar speelt de Data Coach een uitstekende rol bij het samen in kaart brengen van de huidige situatie van de onderneming. Vervolgens maken we een stappenplan, waarmee de ondernemer stapje voor stapje aan de slag kan. En we brengen meteen in beeld wat het de ondernemer oplevert in tijd en geld.”

Samen met experts uit de regio

Data Coach Wim Renders werkt in de Brainportregio. Ook voor hem is de toegevoegde waarde van een Data Coach helder: “We spreken de taal van de ondernemer, waardoor we het juiste gesprek kunnen voeren. Zo krijgen we al pratende bijvoorbeeld de innovatiebehoefte van de ondernemer boven tafel. Vervolgens is het aan ons, Data Coaches, de taak om de ondernemer te verbinden aan de juiste expert. Welke expert dat is, is afhankelijk van het vraagstuk dat we samen met de ondernemer formuleren. Zodra een concreet vraagstuk is uitgewerkt, kijken we met de ondernemer naar de mogelijkheid van een subsidieaanvraag. Dat laatste is heel eenvoudig aan te vragen, want we weten hoe de hazen lopen. De lijntjes naar de Provincie zijn kort.”

Praktijkvoorbeeld met toegevoegde waarde

“Een mooi voorbeeld waar we als Data Coach samen met experts succesvol een project hebben gedraaid, is dat van Metalnet. Metalnet is specialist in verspaning en levert hoog nauwkeurige precisiecomponenten. Daar besparen ze nu veel tijd omdat ze automatisch orders genereren uit PDF’s en ze direct, ook automatisch, inplannen in de werkplanning. Dat was tot voor kort nog een complex proces dat handmatig werd uitgevoerd. Dat bespaart natuurlijk enorm veel tijd! Dus deze klant is dik tevreden”, aldus Wim Renders, “en een uitstekend voorbeeld van de toegevoegde waarde van een Data Coach.”

De coaches, die inmiddels omgedoopt zijn tot Brabant Coach, werken altijd proactief. Dat houdt in dat ze zelf náár de ondernemer toegaan en niet afwachten tot een ondernemer zich meldt. Het advies is in de regel: ‘Klein beginnen, stap voor stap, maar wél vooruitkijken. Niet alleen plannen maken voor het komende jaar, maar ook nadenken over de langere termijn.’

Naast het thema digitalisering en AI is het thema arbeidsproductiviteit super actueel. Door middel van AI kunnen organisaties hun arbeidsproductiviteit verhogen. Een ander thema is circulariteit. Ondernemers krijgen dankzij nieuwe wet -en regelgeving zoals de Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) steeds meer de verplichting om hiermee aan de slag te gaan. Ook daarin kunnen Brabant coaches vanaf nu adviseren.

Afspraak met een Brabant Coach?

Brabant Coaches is een samenwerkingsverband van de Provincie Noord-Brabant, de Brabantse Ontwikkelings Maatschappij (BOM) en REWIN, Brainport Development (in samenwerking met Innovatiehuis De Peel, Het KOP en WTC/e), Midpoint en Agrifood Capital (AC). Wil je in contact komen met een Brabant Coach bij jou in de buurt, mail dan naar Brabantcoach@brabant.nl. en instellingen in Brabant.

Contactinformatie

Provincie Noord-Brabant
Brabantlaan 1
5216 TV 's-Hertogenbosch

073 681 28 12economie@brabant.nlwww.brabant.nl/economie

Contactpersoon