Valentijnsdag is geen leuke inhaker meer. Het is een vast piekmoment. Elk jaar hetzelfde. Emotie, sociale verwachting en koopgedrag vallen samen. Niet spontaan, maar voorspelbaar. Mensen kopen niet uit romantiek. Ze kopen omdat niets doen ongemakkelijk voelt. Omdat aandacht tonen veiliger is dan het risico nemen. Dat maakt Valentijnsdag interessant voor merken die gedrag snappen in plaats van sentiment najagen.
De cijfers bevestigen dat beeld. In 2025 werd de Valentijnsomzet in de VS geschat op 27,5 miljard dollar. In Nederland zag Mollie bij bloemisten een omzetstijging van 87 procent in de week voor 14 februari. Dit is geen gevoel. Dit is schaal.
Merken die dit begrijpen, claimen het moment zonder hard te verkopen. Coca-Cola deed dat met zwevende blikjes in Love Is In The Air. Geen call to action, wel associatie met aandacht en verrassing. Specsavers speelde het kleiner en slimmer. Brillen en zoenen zijn soms onhandig. Herkenbaar. Menselijk. Effectief.
Wie hier zelf iets mee wil doen, hoeft niet creatiever te worden maar scherper. Gedrag volgt geen statistiek, maar waargenomen norm. Laat zien wat anderen kiezen. Dat verlaagt twijfel en versnelt beslissingen. Veelgekozen. Meest besteld. Populair rond 14 februari. Het werkt omdat mensen houvast zoeken.
Daarbovenop komt timing. Mensen weten dat Valentijnsdag eraan komt en stellen het uit. Tot het bijna te laat is. Dan wint gemak. Heldere opties, samengestelde pakketten en garanties als vandaag besteld, morgen bezorgd nemen stress weg en zetten aan tot actie.
Ook niet onbelangrijk. Niet iedereen heeft een partner. Maar bijna iedereen accepteert zelfzorg. Selflove is geen trend, maar een rationele rechtvaardiging om te kopen zonder uitleg. Positioneer producten als iets wat je jezelf gunt. Dat vergroot de doelgroep zonder het moment los te laten.
De conclusie is nuchter. Valentijnsdag draait niet om liefde, maar om frictie wegnemen op een sociaal beladen moment. Wie dat begrijpt, maakt er geen gimmick van maar een jaarlijks terugkerend rendementspunt. Dat is geen romantiek. Dat is gewoon goed zakendoen.







