Ga terug

6 juni 2019

D-day: het begin van de lang verwachte bevrijding

Vandaag precies 75 jaar geleden, op 6 juni 1944, begon de lang verwachte bevrijding van Europa. D-day is de codenaam voor de eerste dag van de geallieerde landing op de stranden  in Normandië. In november is het 75 jaar geleden dat West-Brabant werd bevrijd in de Slag om de Schelde, die van cruciale betekenis is geweest voor de bevrijding van Nederland. Het laatste, zware gevecht in het Brabantse deel van deze slag, vond plaats in onze gemeente, vooral bij Welberg. Dat herdenken we op 2 november 2019, de datum waarop Welberg en Steenbergen 75 jaar geleden werden bevrijd. Op die dag ontvangen wij een grote groep vertegenwoordigers van verschillende Canadese regimenten. Op verschillende plekken, waaronder bij het klaproosviaduct in Welberg en het bevrijdingsmonument “de Klok” aan de Canadezenweg in Welberg staan wij samen stil bij de strijd die 75 jaar geleden geleverd is. Slag om de Schelde In 2019 is het 75 jaar geleden dat West-Brabant werd bevrijd in de Slag om de Schelde. Na een zware strijd van vijf weken met aan beide kanten duizenden slachtoffers, was de Scheldemonding vrij zodat de geallieerden de haven van Antwerpen konden gebruiken. Alleen daardoor kon de verdere bevrijding van West-Europa worden gerealiseerd. Het laatste, zware gevecht in het Brabantse deel van deze slag, vond plaats in onze gemeente, vooral bij Welberg. 75 jaar vrijheid herdenken en vieren In 2019 en 2020 herdenken en vieren we de bevrijding in onze gemeente met activiteiten voor jong en oud. De werkgroep 75 jaar bevrijding, met vertegenwoordigers uit bijna alle kernen, heeft een programma samengesteld in samenwerking met de Stichting Bevrijding Brabantse Wal (SBBW). Verenigingen en andere groepen inwoners hebben het programma uitgewerkt en ingevuld met een diversiteit aan activiteiten. Programma van en voor inwoners Het programma is nog volop in ontwikkeling. Binnenkort verschijnt een nieuwe versie van de eerder binnen de gemeente verspreide brochure met het definitieve programma. Het meest actuele programma terug te vinden op de website en op de facebookpagina van de gemeente Steenbergen. Ook op de website van de Stichting Bevrijding Brabantse Wal, www.bevrijdingbrabantsewal.nl, staat het programma van de gemeente Steenbergen. De activiteiten concentreren zich met name in het najaar van 2019 rondom 2 november, de datum waarop Welberg en Steenbergen 75 jaar geleden werden bevrijd. Hieronder een aantal in het oog springende evenementen: 19 & 20 september: herdenkingen Luchtoorlog Op en rond onze gemeente zijn veel geallieerde vliegtuigen neergestort, waaronder op 19 september 1944 het vliegtuig van Guy Gibson en zijn navigator Jim Warwick. Vooral ook in de polders rondom Dinteloord hebben veel vliegeniers hun leven verloren. Op 20 september zal hiervoor een plaquette onthuld worden. 21 september: bevrijdingsconcert Total Verruckt Een avondvullend programma met liedjes, muziek en historische beelden uit de oorlogstijd en de bevrijding. De organisatie van het concert  is in handen van ABS mannenkoor. Met medewerking van The Andrew Darlings, El Passionatos, het Ritmisch Koor Dinteloord, Harmonie St. Caecilia uit Kruisland en vertellers van toneelvereniging A.M. de Jong Toneel uit Nieuw-Vossemeer. 26 oktober: Toertocht historische voertuigen Een stoet van historische voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog trekt door onze gemeente en passeert betekenisvolle plekken zoals het bevrijdingsmonument en het Klaproosviaduct in Welberg. De toertocht eindigt in Bergen op Zoom waar andere delen van de tocht uit o.a. Woensdrecht samenkomen.